Zum Inhalt springen

Topení Eberspächer pro Tatru 613 / Tatru 700 - až do posledního dechu

V roce 1968 se poprvé objevila nová osobní Tatra 613. Vůz s karoserií od Vignaleho měl klasické kopřivnické uspořádání, tedy vzadu uložený, vzduchem chlazený vidlicový osmiválec s objemem 3495 cm3. Šestsettřináctka byla opět určena výhradně pro reprezentaci, čemuž odpovídaly provedení a výbava. Příjemné prostředí ve voze i v zimě opět zajistila topení Eberspächer. Množné číslo je tady zcela na místě – každá osobní Tatra měla totiž topení dvě. Jednalo se o typy BN4, tedy nezávislá benzinová teplovzdušná topení domácí výroby v licenci Eberspächer.

V roce 1980 se objevil typ Tatra 613-S s rozvorem prodlouženým o 150 mm. Zvětšeného vnitřního prostoru bylo využito pro cestující na zadních sedadlech, kteří měli více místa pro nohy. Rozumí se, že speciální dlouhé šestsettřináctky byly určeny výhradně pro nejvyšší stranické a státní činitele (což bylo prakticky totéž). A jak už to někdy v ostře sledovaných případech bývá, došlo u těchto provedení k nepříjemnému jevu. Bylo-li zapnuté druhé z obou topení, pronikaly jeho spaliny do vnitřního prostoru vozu. Při hledání závady asistovala dvojice příslušníků tajné Státní bezpečnosti, protože to zavánělo sabotáží. Nakonec se ukázalo, že na vině je výfuk ze spalovací komory topení, který musel být kvůli nedostatku prostoru vyveden rovnou pod vůz. Závadu odstranili pouhým šikmým seříznutím koncovky, čímž se problém definitivně vyřešil.

Vozy Tatra 613 se vyráběly do roku 1996 a ve všech provedeních jich vzniklo celkem 11 009. Od roku 1993 se do nich montovalo po dvou originálních topeních Eberspächer B3L-C, do jedné série dokonce jen jedno topení typu B5L, což se ale neosvědčilo.

Labutí písní kopřivnických osobních automobilů se staly v roce 1996 vozy Tatra T 700, jichž do roku 1998 vznikla necelá stovka. Jednalo se o facelift šestsettřináctky, pod nímž byl podepsán britský designér Geoff Wardl. Skutečně zásadní novinkou na celém automobilu byla dvě nezávislá benzinová teplovodní topení Eberspächer B5W. Poprvé a naposledy se v poválečné osobní Tatře objevila chladicí kapalina, pravda, jen v topném systému. Důvodem byla jednak skutečnost, že teplovzdušné topení nelze přesně regulovat, jednak požadavek na klimatizaci, což je ve voze se vzduchem chlazeným motorem prakticky neuskutečnitelné. Proto museli do sedmistovky zabudovat vozidlové teplovodní topení s ohřevem vody nezávislým topením. Na vývoji a výrobě tohoto systému se podílela slovenská společnost Molpir Ing. Jozefa Hostina, která opatřila topení určené původně pro vozy BMW a klimatizaci Diavia. Nakonec se úkol podařilo splnit, a to i díky nadšení příslušných pracovníků v Tatře – Ing. Josefa Jakubce a Ing. Pavla Macha. Systém se osvědčil a dokonale fungoval, avšak k záchraně výroby osobních vozů Tatra to pochopitelně nestačilo.

Tak skončila výroba speciálně řešených nezávislých topení Eberspächer pro osobní automobily Tatra.